Reklama

Reklama
Reklama

sobota, 20 października 2018

Dobra wiadomość dla wszystkich śpiochów!


W 2018 roku zegarki z czasu letniego na zimowy przestawiamy w nocy z soboty 27 października na niedzielę 28 października. Z jakiej dokładnie godziny ? Tym razem musimy przesunąć wskazówki zegara do tyłu, czyli z godziny 3.00 na 2.00. Przez kolejne miesiące śpimy godzinę dłużej.


W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku, z tym że do 1995 r. czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września. Od 18 lat czas zimowy wprowadzamy tak samo jak inne kraje – w ostatni weekend października.

Gdzie jeszcze występuje zmiana czasu? Zmiana na czas letni lub zimowy obowiązuje w prawie wszystkich krajach europejskich (wyjątkiem jest Islandia). Zmianę czasu stosuje się w około 70 krajach na całym świecie, m.in. w Australii, Nowej Zelandii, USA, Kanadzie, Brazylii, Egipcie i Meksyku.


Komisja Europejska przedstawiła projekt ws. zniesienia zmiany czasu. Dyrektywa spowoduje, że nie będziemy przestawiać zegarków. Powód? 84 proc. Europejczyków uznało, że zmiana czasu to niepotrzebny problem prowadzący m.in. do złego samopoczucia. Nie wiadomo jednak, który czas pozostanie - letni czy zimowy. Nie wiadomo też, kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Reklama