Reklama

Reklama
Reklama

środa, 3 października 2018

Operetka Straussa niebawem w Zawierciu[Zapowiedź]

Jeden z najbardziej popularnych utworów austriackiego kompozytora "Wiedeńska krew" już 2 listopada o godz. 19:00 zostanie przedstawiony w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu.

 

Akcja tej jakże barwnej i niebanalnej operetki rozgrywa się w Wiedniu w roku 1815. Jak na tamte czasy przystało, toczy się ona wśród miłosnych rozterek,podbojów i zdrad elity austriackiej. Libretto przedstawia historię hrabiego Zedlau, którego niedawno poślubiona żona postanawia wrócić do Wiednia. Porzucony małżonek jednak nie cierpi z tego powodu i bardzo szybko odnajduje ukojenie po odejściu znów w ramionach pięknej tancerki. Hrabina jednak postanawia wrócić do męża, aby zaznać rozkoszy życia małżeńskiego. Jak na operetkę przystało, utwór pełen jest pomyłek i nieporozumień  zagubionych kochanków, którzy w końcowej efekcie odnajdują szczęście u boku ukochanego.

Wiedeńska krew J. Straussa jest jedną z czterech (obok Zemsty nietoperza, Barona cygańskiego i Nocy w Wenecji) najbardziej znaną operetką kompozytora, która niezmiennie utrzymuje się w czołówce światowego repertuaru. Wspaniała muzyka, barwne kostiumy i niebanalna scenografia składają się na sukces operetki, który towarzyszy jej od lat.
Akcja Wiedeńskiej krwi toczy się podczas „tańczącego kongresu” z 1815 roku w Wiedniu. Fabuła osnuta jest wokół miłosnych podbojów, zdrad i romansów, którymi zajmowały się ówczesne elity. Frywolna operetka przepełniona jest największymi hitami łączącymi wspaniałą muzykę i czar wiedeńskich salonów. Libretto opowiada historię hrabiego Zedlau, którego żona poczuwszy niedługo po zaślubinach „wiedeńską krew” opuszcza małżonka i wraca do Wiednia. Samotny mąż nie cierpi długo w samotności i szybko pociesza się piękną tancerką. Hrabina jednak postanawia powrócić i zakosztować smaku małżeństwa. Jak to bywa w operetkach małżonkowie, a także dwie inne pary, biorą udział w komedii pomyłek i nieporozumień, by w finale odnaleźć miłość u boku ukochanego.
Obsada:
Hrabia Zedlau – Jarosław Wewióra
Gabriela – Natalia Piechowiak, Joanna Szynkowska vel Sęk
Franzisca Cagliari – Ewelina Sobczyk, Anna Jankowiak
Józef – Chaoran Zuo, Tomasz Furman
Pepi – Magdalena Czarnecka, Agnieszka Styblińska,
Minister – Adam Żaak Kagler – Marceli Pałczyński
Hrabia Bitowski – Piotr Rybak, Jakub Bergel
Mali – Grażyna Bieniek-Żaak
Sali – Magdalena Czarnecka, Agnieszka Styblińska, Anna Forma

Śpiewakom towarzyszy Orkiestra Teatru Muzycznego Arte Creatura pod dyrekcją Marka Kudry.
Libretto:Victor Léon i Leo Stein
Przekład libretta: Janusz Minkiewicz, Jan Brzechwa, Artur Tur
Reżyseria: Dariusz Wiktorowicz
Choreografia: Anna Siwczyk
Kostiumy: Dorota Wewióra
Akompaniator: Rafał Gudyka
Projekty scenografii i kostiumów: Barbara Wójcik-Wiktorowicz
Produkcja: Jarosław Wewióra

Bilety w cenie 50 zł dostępne na stronie MOK oraz w kasie.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Reklama