Reklama

Reklama
Reklama

poniedziałek, 3 grudnia 2018

TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO w Szkole Podstawowej nr 3 w Zawierciu[ZDJĘCIA]

Miniony tydzień w Szkole podstawowej nr 3 w Zawierciu był tygodniem Języka Polskiego. Oficjalne rozpoczęto go w poniedziałek, 26 listopada. Tematem przewodnim tego dnia było hasło „ WALKA Z BYKAMI- DZIEŃ Z ORTOGRAFIĄ”.
Specjalnie z tej okazji szkoła została „przyozdobiona” w hasła zawierające trudną pisownię- na parterze były to wyraz z „ó” i „u”, na I piętrze „rz” i „ż”, a na drugim piętrze królowały zasady „ch” i „h”. Uczniowie klas IV i V, dzięki starszym kolegom z klasy IIIa mogli doskonalić swoją wiedzę ortograficzną podczas różnego rodzaju gier i zabaw. I jak sami przyznali- ortografia wcale nie jest taka straszna. Podsumowaniem tego dnia był konkurs ortograficzny, który odbywał się w III etapach. Mogli w nim wziąć udział uczniowie klas II, IV, V, VII, VIII i III gimnazjum. W trakcie eliminacji wyłonione najlepsze osoby z poszczególnych klas:
KLASY II:


• I miejsce – OLA JAROSZ, II B i GABRIELA GACEK, II C,

• II miejsce – SYLWIA SZYWACZ, II B i WIKTORIA MRÓZEK, II C,

• III miejsce – PATRYK LEWANDOWSKI, II B i OLGA BĘGZIAK, II B,

• wyróżnienia: ZUZANNA CHMURAK, II A,

DOMINKA GĘBKA, II A,

PAWEŁ STRICZEK, II A,

MILENA ŚWIDERSKA, II A,

AMELIA JANCZAK, II C,
KLASY IV i V:

• I miejsce – IGOR KĘDZIERSKI, V B,

• II miejsce – SANDRA ROSS, V B,

• III miejsce – KATARZYNA GOJ, V B,
KLASY VII, VIII i III gimnazjum:

• I miejsce – NATALIA SPYRA, III D,

• II miejsce – PATRYCJA SIERKA, III A,

• III miejsce – KAJA MAKOWSKA, VIII B.

   Najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Zawierciu, uczęszczający na świetlicę szkolną, wiedzę ortograficzną przyswajali podczas interaktywnych ćwiczeń. Pierwszoklasistom bardzo przypadła do gustu ta metoda zdobywania wiedzy ortograficznej.
Ponadto w tym dniu rozpoczęły się także dwa inne projekty : „Poczujmy się jak prawdziwi pisarze..” oraz „Na szlaku książki – poszukiwania literackie” przeznaczone dla uczniów klas VII i VIII.

Drugi dzień Święta Języka Polskiego to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy polonistycznej –nietypowe formy wyrazów czy zastosowanie związków frazeologicznych codziennym życiu. Nauczyciele języka polskiego przygotowali w tym celu dla swoich uczniów quiz pt. „Sprawdź czy mówisz po polsku”. W quzie tym udział brały „trójki” klasowe, ale z możliwością otrzymania wsparcia od pozostałej części klasy. Rywalizacja odbyła się na dwóch etapach- dla uczniów klas IV-V oraz VII-VIII i III gimnazjum. Najlepsi okazali się w tej dziedzinie przedstawiciele klas:
KLASY IV-V:

• I miejsce – KLASA IV B,

• II miejsce – ex aequo KLASA V B i KLASA V C,
KLASY VII, VIII i III gimnazjum:

• I miejsce – KLASA III D,

• II miejsce – KLASA III B,

• III miejsce – KLASA VIII A

Tego dnia na II piętrze ruszył także „Kącik czytelniczy”- każdy chętny z klasy IV i V mógł przedstawić pozostałym uczniom fragment swojej ulubionej książki.
Ponadto kontynuowany był projekt „Poczujmy się jak prawdziwi pisarze…”- podczas którego uczniowie „trójki” tworzyli baśń. Uczniowie klas VII i VIII z kolei w dalszym ciągu kontynuowali poszukiwania na terenie szkoły kopert w kolorze, jaki wylosowali, w ramach projektu „Na szlaku książki – poszukiwania literackie”.

Środa, 28 listopada to DZIEŃ RECYTACJI. Konkurs odbywał się w 3 kategoriach: klasy I-III; IV-V oraz VII-VIII i III gimnazjum. Najlepszymi miłośnikami poezji okazali się :
KLASY I-II:

I miejsce – TYMOTEUSZ KASPRZYK, I A,

II miejsce – JAKUB DYBEK, II A,

wyróżnienia: MILENA BĘDKOWSKA, I B,

KINGA MAŁEK, I C,

JOANNA NOSOL, II B,

ALINA PAWLICKA, II C.
KLASY IV-V:

I miejsce – KAROLINA WNUK, V B,

II miejsce – NICOL SZORC, V A,

wyróżnienie – ANTONI JACHYMIAK, IV B,

MAJA BORCZYK, IV B,

WIKTORIA KARPIUK, V C.
KLASY VII, VIII i III gimnazjum:

I miejsce – MARTA SKROCZYŃSKA, III A,

II miejsce – JAKUB BRODZIŃSKI, III A,

wyróżnienie – ZUZANNA GUZEK, VIII A.

W dalszym ciągu konturowano „Kącik czytelniczy”, który pokazuje jak ważne jest czytanie książek przez dzieci i młodzież, jak wiele dobrego wnosi to w ich rozwój. Zakończony został tego dnia projekt redagowania baśni- „Poczujmy się jak prawdziwi pisarze.
4 dzień Tygodnia Języka Polskiego był nie lada frajdą dla najmłodszych uczniów zawierciańskiej „trójki”. Uczniów klas I-III odwiedzali starsi koledzy, przebrani za podróżników. Zajęcia „Wyobraźnia nam podpowie! – lapbookowy zawrót głowy, czyli jak zachęcić do czytania” oparte były na książce „Edzio. Przyjęcie w świetle księżyca”. Na podstawie tej lektury uczniowie edukacji wczesnoszkolnej z pomocą starszych kolegów wykonywali lapbooki, w wyniku czego powstało mnóstwo ciekawych prac. 
Również „Kącik czytelniczy” był tego dnia „zarządzany” przez najmłodszych uczniów- klasy I-III, ale także najstarszych kolegów z klas III gimnazjum. Było to już ostatnie tego typu „publiczne czytanie” w trakcie obchodów Tygodnia Języka Polskiego.

W tym dniu swoje podsumowanie miał także projekt „Poczujmy się jak prawdziwi pisarze…”. Autorzy baśni pt. Chłopiec z trzema niewidzialnymi psami”, przedstawiciele klas III A, VIII B, III D, III F i VIII A odczytali swoje dzieło uczniom klas II uczęszczającym na świetlicę szkolną. Dzieci były zachwycone i ochoczo zabrały się potem do tworzenia ilustracji do nowopowstałego dzieła starszych kolegów. Uczniowie klas I z kolei tego dnia tworzyli zakładki do książek.
Był to także ostatni i zarazem najtrudniejszy dzień projektu „Na szlaku książki – poszukiwania literackie”. Klasy VII i VIII przygotowywały „żywe obrazy”.

Tydzień Języka Polskiego w Szkole Podstawowej nr 3 w Zawierciu spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli we wszystkich przygotowanych w tym czasie konkurencjach i zajęciach- zarówno Ci najmłodsi, jak i Ci najstarsi. Ogromne gratulacje należą się zwycięzcom poszczególnych konkurencji polonistycznych i recytatorskich.
  

 Źródło oraz Zdjęcia : Szkoła Podstawowa nr 3

 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Reklama